Sınavsız üniversite dönemi başlıyor, 6 bölüm sizi çağırıyor


İstanbul Üniversitesi çeşitli sebeplerle eğitimini alamadığınız lisansı sınavsız "ikinci üniversite" ile okuma imkanı başlatıyor.
Halen dört yıllık bir yükseköğretim programında okumakta olan öğrenciler veya bu programlardan mezun olmuş kişiler, üniversite sınavına girme zorunluluğu olmadan ikinci üniversiteyi okuyabilecek. 2010 yılında kurulan İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, 2012 yılında 6 farklı lisans programında ikinci üniversite okuma fırsatı sunuyor. Bu hizmet için adaylardan dönemlik 370 TL ücret alınıyor.
Bu yıl öğrenci alınacak olan 4 yıllık bölümlerin Coğrafya, Felsefe, İşletme, İktisat, Sosyoloji ve Tarih olduğu açıklandı. Öğrenciler geleceklerini ikinci üniversite olanaklarıyla şekillendirebilecekler, zaman ve mekândan bağımsız olarak eğitim almanın kolaylıklarını yaşayabilecekler.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE NEDİR?
Halen herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans (4 yıllık) programlarında eğitimine devam etmekte olan öğrenciler ile bu programlardan mezun olan öğrenciler, açık öğretim sistemi ile yürütülmekte olan programlara, mevcut okudukları veya mezun oldukları programlardan farklı olmak kaydıyla, kayıt yaptırarak, öğrenimlerine devam edebilecek. Belirtilen şartları sağlayan öğrenci ve mezunlara ikinci bir yüksekokul okuma şansı veren bu sistem, ikinci üniversite olarak tanımlanıyor.

ÜNİVERSİTEYE KİMLER BAŞVURABİLİR?
başvuru yapılabilmesi için gerekli olan nitelikler şöyle:
- Örgün öğretimin herhangi bir programına ÖSYM tarafından yerleştirilenler ile bu programlardan mezun durumda olanlar.
-ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler ya da mezun durumda olanlar.
- Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler.
- Yurtdışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek YÖK'ten denklik belgesi alanlar.
- Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi ile Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde halen öğrenim görmekte olanlar ile buradan mezun olan öğrenciler.2 yorum:

  1. Örgün öğretimin herhangi bir programına ÖSYM tarafından yerleştirilenler ile bu programlardan mezun durumda olanlar.

    anlamadım ki bu maddeyi :)

    YanıtlaSil
  2. halen üniversite okuyanlar yada üniversite mezunu olanlar, demek

    YanıtlaSil

Yorum yaptığınız için teşekkürler..