Adblue Nedir Nasıl Çalışır?

ADBLUE NEDİR NASIL ÇALIŞIR?

Dizel motorlu taşıtların emisyon bedellerini düşürmek için kullanılan Adblue, %32,5 oranında arındırılmış üre ile %67,5 oranında saf sudan oluşur. Seçici katalitik indirgeme sistemi başka bir deyişle SCR sistemine sahip olan taşıtlarda kullanılan bu emisyon akışkanı, egzoz gazında bulunan azot oksitin eksiltilmesini sağlar. Dizel motordan çıkan yüksek sıcaklıktaki egzoz gazı üzerine püskürtülen akışkan, sıcaklığın tesiriyle amonyağa dönüşür ve dizel yanması neticeyi oluşan nitrojen oksit ile tepkine girer. Böylece bölünen atık gaz, hasarsız nitrojen ve su buğusu halini alır.

ADBLUE NE İŞE YARAR? 

Araç motorunda yanan yakıt, dizel partikül filtresi gibi sistemlerden geçerek atmosfere salınır. Bu filtre sistemleri, karbon gazları üzerinde etkili olsa da azot gazları söz konusu olduğunda aynı performansı gösteremez. Doğaya zararlı olan azot gazı salımını engellemek için ise araçlarda SCR sistemi bulunur. Filtre sisteminin yetersiz kaldığı anlarda, SCR katalizörü Adblue sıvısı ile birlikte çalışarak zararlı azot oksit gazlarının egzozdan çıkmasını ve atmosfere karışmasını önler. Asit yağmurlarına ve doğal floranın bozulmasına neden olan azot oksit gazı salımını minimuma indirmeyi sağlayan Adblue sıvısı, emisyon değerlerini yüksek oranda düşürür. Çözelti, sanılanın aksine bir yakıt değildir. Araç performansını yükseltmez, yakıt tüketimini düşürmez. Ancak azot oksit emisyonunu düşürmek, atmosfere salınan zararlı gaz miktarını azaltmak ve hava kalitesini korumak için oldukça etkili, toksik olmayan en etkili çözümlerden biridir.

ADBLUE NEREDEN ALINIR?

Eski dönemlerde sadece tır, kamyon ve yolcu otobüsü gibi ticari araçlarda kullanılan, günümüzde ise binek otomobillerde de kullanımı yaygınlaşan Adblue - bazılar buna edbulu, etbulu, edblu olarak isimlendirdiği adblue, benzin istasyonlarından satın alabilir ya da yetkili servisinizde dolum işlemini yaptırabilirsiniz. Ayrıca talimatları takip ederek oldukça basit olan dolum işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Araçlar, her 1000 kilometrelik sürüş için ortalama 1 litre Adblue sıvısına ihtiyaç duyuyor. Genel bakım sırasında yetkili servis tarafından yapılan dolum işlemi sonunda, 10 ila 15 bin kilometre sürüş yapmak mümkün. Otomobillerde bulunan ikaz sistemi ise tankta bulunan emisyon sıvısı azaldığında sürücüyü uyarıyor. Adblue sıvısı bittiğinde otomobili çalıştırmak mümkün olmadığından sürücülerin yapılan uyarıyı dikkate alması ve uygun koşullarda dolum yapması gerekiyor. Adblue dolum kapağı, genellikle dizel yakıt kapağının yanında bulunuyor ve dolum işlemi sırasında otomobilin mutlaka kapalı konuma getirilmesi gerekiyor. Dolum işlemi sonrası artan sıvı saklanabiliyor. Temiz, kapalı bir kapta, direkt güneş ışığına maruz kalmadan saklanması gereken Adblue sıvısı, -11 derecede donmaya başlıyor. Ancak normal hava koşullarına dönüldüğünde yeniden kullanıma hazır hale geliyor. İdeal saklama derecesi -6 ile 25 derece olan Adblue, doğru koşullarda saklandığında 1 yıl boyunca güvenle kullanılabiliyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaptığınız için teşekkürler..