İhtişamlı Timsah Arena! - Bursa B.B. Stadyumu

Timsah Arena -Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu


Stadın konumu

Bursa Büyükşehir Belediyesi stadyumu Bursa'nın Veledrom bölgesinde yer alır. Nilüfer deresine komşu olan stadyum Bursa Metrosu ile entegre durumdadır.

Genel özellikler

Oyun alanı 68 x 105 metre olan stadyumun kapladığı toplam alan 283 x 212 metredir. Stadyumda 3 zemin üstü kat, 2 bodrum kat ve ve 1 platform katı olmak üzere toplamda 6 kat bulunmaktadır. Yaklaşık 179 bin 611 metrekare betonarme inşaat alanı içeren Bursa Büyükşehir Stadyumu 8 bloktan oluşmaktadır. UEFA 2016 kriterlerine göre inşaa edilen stadyumda 207 engelli koltuğu bulunmaktadır.
Bursa Büyükşehir Stadyumunda 652 araç ve 2 otobüslük otopark hizmet verecekken, daha sonraki ihalede planlanan çevre düzenlemesi ile beraber açık alan dahil olmak üzere toplam 1562 araç ve 256 otobüse hizmet verecek 96 bin 151 metrekare otopark alanı oluşturulacaktır.
Dünyada takımı stadı simgesiyle projelendirilen ve ender stadyumlardan biri olarak kabul edilen stadyumun çatısı Bursaspor’un simgesi olan ‘timsah’ görümünde olacaktır. Toplam 4 bin 484 metrekare alana sahip 72 adet locanın bulunacağı stadyumda 60 adet turnike ve 84 adet stat giriş kapısı yer alması planlanmaktadır.
The Telegraph gazetesinde Dünyanın en heyecan verici 10 stat projesi arasında Timsah Arena'yı gösterdi.

Stadyumun Bursaspor'a devri

11 Şubat 2015 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursaspor arasında imzalanan protokol ile stadyumun devri gerçekleşmiştir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaptığınız için teşekkürler..