Yazdığınız Haber Başlıklarında Okuyucuyu Yönetme [Algı Kontrolü Tekniği]

Algı kontrolü dediğimiz olay insana istediğinizi gördürme duyurma ve istediğinize yönlendirme yetisidir.

Sizi bu konuya çeken Geçenlerde Avizemin içine girip orada feci şekilde intihar eden sineğimin haberiydi.

Algı , algı dediğimiz şeyin temelinde algılama vardır reel hayattan ziyade siber uzayda algı kontrolünde ana hedef görsel atakdır , kelime oyunlarıdır.

Bir haber,bir yazı,... sizin anladınızdan daha farklı içeriğe veya arkaplanında başka şeylere hizmet ediyor olabilmekde.

Örneğin bir sitedeki haberi baz alalımBu haber bir internetsitenin manşetinde veya sosyal medya hesabında bu şekilde verilir.

Aklınıza gelen şu ;


-Türkiye Devleti bakanlarının içinde bulunduğu uçak düşmüş

bunu %70 %80 imiz böyle algılar ve veya şüphe eder o habere giriş yapar kontrol eder.

Haberin aslına girdiği vakit
Bunu görürsünüz bu sizin için okadar da önemli değildir ama Haberi veren için önemlidir 1 hit bir hittir :).


Bu aslında
Tam olarak budur sarı kısım sizi yakaladığı noktadır , zaafınızdır , hassas noktanız ilgi alaka alanınızdır Sarı budur Sarı sevdiğiniz renkdir sizi o Dikdörtgenin içine çekmek için saldırganın daha doğrusu Toplum Mühendisinin yemidir.

Siz o dairenin içinde olduğunuzu zannederken aslında o sizi o dikdörtgene hapsetmiştir.

Bunu günümüzde soğuk savaşlarda , hükümet devirmelerde daha çok kullanıyorlar size sadece olayın bir kısmını verip sizi yakalayıp sizi isteği doğrultusunda sizin haberiniz olmayan yönlendirebiliyorlar.


Evet tam olarak bu sizin haberiniz dahi olmuyor siz bulunduğunuz yerin olmanız gereken doğru ve en hakiki yol oldunu yer oldunu düşünürken o sizi hepsettiği dairede istediği şekilde kullanmakdadır.


Günlük hayattan bir örnek daha vermemiz gerekirse

Bir haber diyelim ;

"X ülkesinin Cumhurbaşkanı dün Y ülkesinin başkentindeydi , orada çeşitli görüşmeler yaptıkdan sonra O ülkenin merkez bankasına uğradı oradan siyah bir valizle çıkması dikkat çekti."


Sizin anlamanızı istediği şey aslında
Cumhurbaşkanının para dolu bir valizle gizlice merkez bankasından ayrıldığıdır.

Ama haberin detayına girdiğinizde yahut 2-3 gün sonra tekzip yazısını okuduğunuzda aslında o valizin Cumhurbaşkanının değil korumasının elinde olduğunu ve o çantanın her zaman korumaların yanında olması gereken saldırılara karşı kurşun geçirmez bir kalkan olduğunu okursunuz.Resime baktınızda 3 de görürsünüz 4 de
ama 3 gören 4 görenin baktığı açıdan baktığımda oda 4 görecektir
aynı şekilde 4 görende 3 görenin bulunduğu yerden bakınca oda 3 görecektir.


Ne Yapılmalı?

Olaya geniş pencereden yani o odunlara yukarından bakmamız lazım eğer pencere ve baktığımız yöne çakılıp kalırsak o 4 der sen 3 kıyamete denk devam edersiniz.


İşde Algı kontrolü yapmak ve Algıları yönetip kargaşa çıkarmak isteyen toplum mühendisi kişilerin olaylara geniş bakmasını engelleyip onları bulunduğu noktalara yani ideolojilere sabit kılıp algılarını istedikleri şekilde yönetir.

4 gören kişiye 100 kerestede göstersen o bulunduğu yerden 4 görecektir işde algı kontrolü böylesine etkili ve kilit bir mekanizmadır.


_____________________________________________________________________
Bu yazı CW FAT1H'in yazısından derlenmiştir... Kendisine Teşekkürü borç biliriz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yaptığınız için teşekkürler..